Rok Szkolny 2017-2018


21 października uczniowie naszej szkoły pod opieką Pani Jolanty Domagały i Pani Sowińskiej - Greiner wzięli udział w XV Matematycznym Marszu na Orientację.

Organizatorami zawodów były: Fundacja Matematyków Wrocławskich, Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, LO nr VI we Wrocławiu , LO nr XII wbieg mat male5 2e Wrocławiu, a tegorocznym gospodarzem była  Szkoła Podstawowa nr 3 z Wrocławia. Była to świetna zabawa z matematyką w Parku Zachodnim i miły sposób spędzenia sobotniego jesiennego dnia. Uczestniczyło w niej blisko 1000 osób. MMnO to największa popularna impreza w Polsce. Rozwija nie tylko umiejętność logicznego myślenia i orientacji w terenie, ale i sprawność ruchową oraz umiejętność współpracy w grupie i szybkiego podejmowania decyzji. Promuje tereny zielone miasta i okolic Wrocławia.

W tym roku naszą szkołę godnie reprezentowały cztery uczniowskie patrole: Sadowska Nikola (2BM G 12), Barbrich Randżit (3AS G 12) Ozga Krystian (3AS G 12), Bednarkiewicz Tomasz (7A SP), Kuśmińska Zuzanna (7A SP), Śliwa Ada (7A SP), Knafel Izabela (7B SP), Kusznir Wiktoria (7B SP), Wiszniewska Ewa (7B SP), Modrzewski Wiktor (7D SP) i Kamila Ciszewska.

 Zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnej edycji zawodów w przyszłym roku szkolnym.

Zdjęcia można zobaczyć w albumie fotograficznym i na stronie szkoły Gimnazjum 12 i SP 51.


bieg mat male5 4  
   
bieg mat 1


19 października zdobyliśmy Szczeliniec Wielki – pępek Sudetów. Zanim u naszych stóp rozciągnął się zachwycający krajobraz jesiennych gór, byliśmy w Pstrążnej. W skansenie wzięliśmy udział w warsztatach ,,Od ziarenka do bochenka”. Zwiedziliśmy zabytkowy wiatrak, młóciliśmy w stodole, zajrzeliśmy do kowala i do szkoły z końca XIX wieku. Sami zrobiliśmy zaczyn na chleb, czekaliśmy aż wyrośnie, a potem formowaliśmy bochenki chlebowe i rogale, które powędrowały do pieca chlebowego. Jak widać zasłużyliśmy na wspaniałą wycieczkę w góry. Pogoda była jesienna. Mgły we wsi, a w górach prawdziwe babie lato.

szczeliniec 2017 male 5   szczeliniec 2017 male 8


Dnia 19.10.2017r. na 3 i 4 godzinie lekcyjnej odbył się Integracyjny Turniej Sportowy dla klas szóstych, siódmych i gimnazjalnych. Imprezę rozpoczęła się od wspólnej rozgrzewki. Zabawę taneczną poprowadziły dziewczyny z klasy 7c: Marcelina Kazienko i Wiktoria Milewskaturniej 2. Następnie prowadząca zawody, pani Aleksandra Raczkowska, odczytała skład drużyn. W skład każdej drużyny wchodzili uczniowie różnych klas. Różnice wiekowe nie przeszkodziły uczniom w ostrej rywalizacji. Na twarzach zawodników gościł uśmiech. Pozostali uczniowie przyglądali się rozgrywkom i kibicowali kolegom. Ostatnim punktem imprezy było posadzenie Drzewa Przyjaźni


W dniu 5 października 2017 roku my - uczniowie klasy 4c i 4d pod opieką pani Jolanty Domagały i pani Małgorzaty Lesik byliśmy na wycieczce w Tarnowskich Górach i Radzionkowie. kl 4 wycieczka male5 2

W Tarnowskich Górach zwiedzaliśmy Zabytkową Kopalnię – jedyną w Polsce podziemną trasę turystyczną umożliwiającą zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych. Znajdowała się na głębokości 40 metrów i miała 170 metrów długości. Kształtem przypominała trójkąt, którego wierzchołkami są szyby: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. Jej 270 metrów przepłynęliśmy łodziami. Oczywiście podziemia zwiedzaliśmy ubrani w kaski ochronne.

Prócz tego na powierzchni obejrzeliśmy wystawę minerałów, narzędzi i urządzeń górniczych, a na zewnątrz Skansen Maszyn Parowych. Po kopalni oprowadzał nas śląski przewodnik, który czasem mówił do nas też w gwarze śląskiej.

W Radzionkowie mieliśmy warsztaty w Muzeum Chleba. Polegały one na formowaniu plecionki z ciasta i konsumowaniu po ich upieczeniu. Wysłuchaliśmy też prelekcji o poszanowaniu chleba, i obejrzeliśmy film o historii chleba, tradycjach z nim związanych i procesie jego produkcji. Szczególnie zainteresowało nas tam muzeum dawnych przedmiotów, narzędzi i urządzeń z gospodarstwa domowego.

           Mieliśmy też okazję zasiąść w ławkach, w jakich siedzieli w klasach nasi dziadkowie i pradziadkowie, obejrzeliśmy sprzęty szkolne z tamtych czasów.

            Wycieczka nam się bardzo podobała. Było ciekawie i wesoło. Nie możemy się doczekać następnej takiej wycieczki.

Wspomnienia nasze uwiecznione są na zdjęciach w szkolnej galerii zdjęć – zobaczcie je koniecznie. GALERIA ZDJĘĆ


Dnia 13 pażdziernika 2017r. ucniowie klas 5 i 6 zaprezentowali, przygotowa14 x dn 300 1 2ny przez Panią Grażynę Francuz i Panią Beatę Fusiek, program artystyczny z okazji Święta Edukacji Narodowej. Po przedstawieniu złozyli życzenia pracownikom administracji, nauczycielom i dyrekcji szkoły.  

 

 

 


pilkarze SP51

 

Dnia 29 września nasi chłopcy z rocznika 2005 i 2006 pojechali na turniej mini piłki nożnej - Wrocław Strefa Zachód na Pilczyce, aby rozegrać mecze eliminacyjne. Spośród 3 drużyn w grupie tylko jedna mogła awansować dalej.

Pierwszy mecz ze szkołą podstawową nr 26 nasze orły wygrały, aż 5:0. Kolejny, decydujący o awansie pojedynek z SP 19 rozpoczynaliśmy z lekkim rozluźnieniem, gdyż wystarczał nam tylko remis do awansu. Mali piłkarze nie pokpili jednak sprawy i pewnie pokonując rywala 4:0, awansowali do kolejnej rundy rozgrywek.


Rok Szkolny 2016-2017

Wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji zbierania książksiazki 2017 2 300x169ek dla małych i dużych pacjentów szpitali. Dzięki życzliwości rodziców książki trafiły do magazynu na Dworcu Głównym, skąd pojadą do różnych szpitali. Dziękujemy wszystkim, którzy włącksiazki 2017 260x300zyli się do akcji! 

 

 

 

 

 

 


 

12 maja uczniowie klasy 6b wzięli udział w pozalekcyjnych zajęciach organizowanych przez edukatorów (panią biolog i panią ornitolog) z Ekocentrum we Wrocławiu. Były to pierwszebiologia 300 2017 zajęcia z cyklu "Miejscy odkrywcy", w trakcie których uczestnicy wcielili się w rolę odkrywców poznających nieznane aspekty pozornie dobrze im znanego krajobrazu. Zajęcia miały charakter terenowy i zabawowy, uczyły również lepszego, świadomego wykorzystywania swoich zmysłów w celu odbioru otaczającego świata. Uczniowie mieli okazję poznać i spróbować jadalnych roślin rosnących nieopodal szkoły, jak również zaobserwować, kto kryje się w suchym pniu drzewa. Na koniec zajęć każdy z uczestników otrzymał zadanie indywidualne do wykonania na następne zajęcia z edukatorami. Nie możemy się już doczekać kolejnego spotkania! ZOBACZ FOTORELACJĘ

 


Jak co roku 6 maja uczniowie wrocławskich podstawówek i gimnazjów spotykają się na Rajdzie3 300x225 Śladami Zabytków i Miejsc Upamiętnionych. 6 maja to data symboliczna - 6 maja 1945 roku Festung Breslau została zdobyta przez Armię Czerwoną. W nocy z 6 na 7 maja tego samego roku doszło do podpisania aktu kapitulacji III Rzeszy, który wchodził w życie z dniem 8 maja 1945. Dla ciekawych dodajmy, że 6 maja 1543 roku na Wawelu odbył się ślub Zygmunta II Augusta i Elżbiety Habsburżanki. W sobotę 6 maja 2017 roku uczniowie SP 51 wraz z p. Klaudią Sanią-Kawą udali się na wycieczkę śladami reformacji wrocławskiej. Za sprawą przesympatycznej pani przewodnik poznali historię Kościoła Garnizonowego oraz Kościoła pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. Dowiedzieli się jak kiedyś wyglądał plac Dominikański i od czego wziął swoją nazwę, jak również udali się do kościoła św. Krzysztofa, w którym obecnie odbywają się msze w języku niemieckim. Z kolei p. Janusz Witt, jeden z założycieli i twórców Dzielnicy Wzajemnego Szacunku przybliżył zwiedzającym historię kościoła ewangelicko-luterańskiego oraz różnice związane z wiarą w doktrynach ewangelickiej i katolickiej.


„Cudze chwalicie, swego nie znacie, Sami nie wiecie, co posiadacie!”.

Ze słowami Stanisława Jachowicza nie zgadzamy się!

Mamy nowe przysłowie: Cudze chwalicie i swoje znacie, albowiem wiecie ,co posiadacie!”

26 kwietnia odbył się finał naszego ogólnoszkolnego projektu o regionach Polski. Klasy 1- 5 przygotowywały prezentacje o różnych regionach naszej ojczyzny. Powstały przedstawienia, opracowano tańce i piosenki, prace plastyczne na temat folkloru, filmy i prezentacje multimedialne.

Z przyjemnością oglądaliśmy projekty poszczególnych klas. Było dużo atrakcji. GościliśmDSC 9311y w domu górników, oglądaliśmy taniec z Mazur, straszył nas smok wawelski i lajkonik. Byliśmy na ślubach pogrzebach ludowych. Oglądaliśmy wycinanki kurpiowskie i stroje kaszubskie. Próbowaliśmy regionalnych potraw.

Klasy szóste zaprosiły nas na Dolny Śląsk, by pokazać na tle Polski walory naszego regionu. Kulturę , historię, atrakcje turystyczne, przyrodę. Dzień Ziemi w naszej szkole upłynął więc pod hasłem ,,Poznaj, by zrozumieć i pokochać swoją małą i wielką ojczyznę”. Dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i wychowawcom za zaangażowanie w projekt.


 kon rec2017 210 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski literatury dziecięcej anglojęzycznej, w którym udział wzięło 18 uczniów z klas I-VI. Główną nagrodą było reprezentowanie szkoły na XVIII Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Anglo- i Niemieckojęzycznej Literatury Dziecięcej w ZSP nr 7 we Wrocławiu. Nagrodzeni uczestnicy otrzymali również pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, natomiast wszyscy śmiałkowie słodką przekąskę.

Wśród uczniów klas młodszych laureatami zostali: 

I miejsce – Kacper Pilarczyk z klasy 3d

II miejsce – Konrad Kusznir z klasy 3b

III miejsce - Oliwia Loręc z klasy 3c

Wśród uczniów klas starszych laureatami zostali:

I miejsce – Klaudia Żaczek z klasy 5d

II miejsce – Monika Krzysztoń z klasy 6a

III miejsce – Emilia Solarek z klasy 5dkon rec2017 3

W sobotę 22 kwietnia Klaudia i Kacper pod opieką nauczycielek – p.Małgorzaty Witwickiej i p.Klaudii Sani-Kawy udali się do ZSP nr 7 przy ul. Koszykarskiej, gdzie reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym etapie konkursu. Niestety, konkurencja była bardzo duża i naszym uczestnikom nie udało się wywalczyć podium, ale, bogatsi o nowe doświadczenia, spróbujemy znowu w przyszłym roku!


IV Rodzinne Mistrzostwa Szkoły w piłce nożnej halowej
 
W sobotni poranek 18 marca w hali SP 51 pojawiły się całe rodziny, aby rywalizować w turnieju międzyklasowym Szkoły Podstawowej nr 51.
Rozgrywki odbywały się osobno dla każdego poziomu klaIMG 4652 300x225s IV, V i VI.
Najwięcej emocji wzbudziła rywalizacja klas IV, ponieważ mecze były bardzo wyrównane i ciężko było wskazać faworyta turnieju. Najlepiej jednak zaprezentowała się klasa IV B i to ona uniosła puchar w geście zwycięstwa.
Klasy V zostały zdominowane przez V B, która nie dała szans innym rywalom i pewnie zakończyła turniej na 1 miejscu.
Ostatnie w tym dniu na halę wchodziły klasy VI i tutaj również przeżyliśmy wiele emocji związanych ze sportową rywalizacją. zobacz galerię zdjęć
Podsumowanie dnia:
Klasy IV - 1 miejsce klasa IV B
              2 miejsce klasa IV D
              3 miejsce klasa IV A
najlepszy zawodnik: Konrad Antkowiak
Klasy V -  1 miejsce klasa V B
              2 miejsce klasa V D
              3 miejsce klasa V A
najlepszy zawodnik: Igor Temczuk
Klasy VI - 1 miejsce klasa VI B
              2 miejsce klasa VI D
              3 miejsce klasa VI C
              4 miejsce klasa VI A
najlepszy zawodnik: Cyprian Kindrat
król strzelców całego turnieju: Kacper Żuraw
Najlepszy bramkarz(rodzic): Tomasz Pogorzelski

Niecodzienna lekcja muzyki! Jazz na żywo z udziałem naszych szkolnych jazzmanów! Dixiland to zespół jazzowy z Łodzi, który zawitał do naszej szkoły 6 marca. Bohateram

jazz 133844

i spotkania były instrumenty jazzowe: trąbka, puzon i saksofon. Uczniowie starszych klas mogli nie tylko posłuchać muzyki rodem z Nowego Orleanu, ale także spróbować swoich sił w grze na instrumentach i w tańcu. Wspólnie z profesjonalistami zagrali popularny utwór jazzowy ,,Gdy święci idą do nieba”. Był również konkurs w kategorii ,,Jak to melodia?”, w którym rozpoznawaliśmy motywy z najpiękniejszych bajek Disneya. Okazało się, że mamy bardzo dobrze zapowiadających się jazzmanów.

 

 


wnw-1

 XXII edycja WIELKIEJ NAGRODY WROCŁAWIA, IX edycja Magnum Praemium Wratislaviae „MY WROCŁAWIANIE SAwnw-1-2MI SWOI czyli NAJPIĘKNIEJSZE JEST TO CO PRZED NAMI”

II Powiatowy Konkurs Interpretacji Wokalnej dla dzieci i młodzieży już za nami! Nasze reprezentantki Ada Śliwa i Zuzia Żak z klasy 6a otrzymały od jury wyróżnienie za wdzięk i naturalność. Przesłuchania odbyły się 4 lutego 2017 r. w MDK Krzyki. W konkursie wokalnym wykonuje się piosenki wrocławskich twórców, w tym obowiązkowo jedną z piosenek Jana Kaczmarka. Dziewczynki wyrapowały swój sukces śpiewając piosenkę „Sami swoi”, która opowiada o tym, co wyróżnia wrocławiaków. Gratulujemy

 

 


 

W styczniu odbyły się już drugie zajęcia terenowe grupy survivalowej. Tym razem czekała nas przeprawa surviwal-5967niezbadanym szlakiem, a potem zabawy w ciemnościach z użyciem latarek i światełek chemicznych. Był tor przeszkód, który uczniowie pokonywali w dwóch drużynach oraz mnóstwo zagadek, poukrywanych w najprzeróżniejszych miejscach. Odpowiedzi z zadań stanowiły hasło (kamuflaż). Zabawy zakończyły się wspólnym ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i ziemniaków oraz gorącą herbatą. Pogoda również sprawiła nam niespodziankę - podczas zabawy zaczął padać śnieg.

surviwal-5941-2 surviwal-5949 survival-5986


          21 listopada 2016 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości. W tym dniu zaprosiliśmy wszystkich nauczycieli, uczniów, pracowników administracji do wspólnego świętowania Dnia Życzliwości. W tygodniu poprzedzającym obchody Święta Życzliwości zostały przeprowadzone wybory na Życzliwków Klasowych i Szkolnych, Najżyczliwszego Nauczyciela oraz Najżyczliwszego Pracownika administracji. Laureatom wykonano zdjęcia, które zawisną w naszej szkole, tworząc „Galerię Życzliwych”. W całej szkole pojawiły się plakaty oraz tablice informacyjne. Drzwi każdej klasy zostały ozdobione życzliwymi sentencjami np. „Uśmiechnij się”, „Uśmiech otwiera serca”, „Bądź życzliwy dla innych”. zyczliwek 2017 male-8034

 Na kilka dni przed Dniem Życzliwości pojawiły się informacje, że w dniu święta w poniedziałek – 21.11.2016 r. mile będą widziani uczniowie, którzy w tym dniu przyjdą do szkoły: w kolorowym ubraniu, wesołych okularach, ciekawej fryzurze a przede wszystkim z uśmiechem. Na korytarzu umieszczono Skrzynkę Życzliwości, do której uczniowie przez cały tydzień życzliwości wrzucali miłe liściki.

 W poniedziałek 21.11.2016 r. wszyscy świętowaliśmy Dzień Życzliwości. W szkole panował wesoły klimat. Uczniowie klas I – III uczestniczyli w zajęciach na temat życzliwości. Uczniowie klas IV – VI wykonali „Drzewa Życzliwości”, które ozdobiły szkolne korytarze. Na oficjalnym apelu ogłoszono zwycięzców konkursu na Najżyczliwszego Nauczyciela, Ucznia oraz Pracownika administracji. Laureaci musieli wypić eliksir życzliwości, czyli sok z cytryn, aby udowodnić, ze uśmiech nigdy ich nie opuszcza. W trakcie apelu odbyła się również prezentacja oraz wybór najładniejszego „Drzewa Życzliwości”. I miejsce zajęła klasa 5a, II miejsce – 6a, III miejsce – 6b. Wszystkim nauczycielom i uczniom przekazano życzenia: dużo radości, pogody ducha i uśmiechu. Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii. Bądźmy życzliwi nie tylko w ten wyjątkowy dzień, ale przez cały rok!